KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Pozvání na III. MFF Tolštejnského panství v Krásné Lípě

Předběžná tisková zpráva - III. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství v Krásné Lípě 9. - 11. června 2006
nové logo festivalu
Již potřetí se uskuteční v malebné krajině Českého Švýcarska, v nejsevernějším koutu České republiky Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství a krásnolipský jarmark. Letošní festival se koná ve dnech 9. - 11. června 2006 v Krásné Lípě a okolních městech a obcích Šluknovského výběžku. Nad tímto ročníkem převzal záštitu ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek, hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc a senátor a starosta obce Jiřetín pod Jedlovou Josef Zoser. Mediálními partnery jsou Český rozhlas - rádio Sever, rádio Crystal, rádio Děčín, Mediatel - Zlaté Stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura.
Celý maratón vypukne v pátek dopoledne v prostorách základních škol v okolí Krásné Lípy. Zde se žákům představí soubory Prvosienka (Slovensko), Zangary (Rusko) a Kyjovánek. Tyto dopolední bloky na základních školách jsme do festivalu zařadili po předloňském úspěchu s tímto druhem prezentace. Většina místních žáků viděla lidový kroj vůbec poprvé. V podvečer se připravují vystoupení ve vybraných kulturních zařízeních okolních měst a obcí a od 19.00 hod proběhne slavnostní zahájení festivalu v kulturním domě Krásné Lípy. Při tomto zahájení se předvedou místní folklorní soubory Lužičan, Křiničánek, Dykyta a dále Javorina ze Strání v pořadu "Masopust mnoha tváří". Též bude vyhlášena soutěž o nejzajímavější řemeslo jarmarku.
V sobotu začnou od rána pracovat ve svých dílnách řemeslníci, jarmarečníci nabízet své zboží a náměstí se zaplní stylovými stánky. Dopolední program se ponese v duchu dětského folkloru a her v pořadu "Dětské úsměvy". Prostor dostanou též malí zpěváci dětské pěvecké soutěže "Zpěváček". Mezitím se také v okolních městech a obcích představí některé soubory se svými vystoupeními, jako upoutávkou na hlavní program v Krásné Lípě.
Krátce po poledni pak dojde krojovaný průvod, tvořený všemi zúčastněnými soubory na náměstí. Po představení účinkujících, partnerů a sponzorů, začne hlavní festivalový pořad "Od Uralu po Lužici". V něm předvedou své pojetí lidové tradice všichni zúčastnění. FS Javorina (Strání), Hořeňák (Lázně Bělohrad), Kyjovanek (Kyjov), Nyitnikék (Maďarsko), Sing und Trachtengruppe (Německo), Prvosienka (Slovensko) Zangary (Rusko). S dalšími skupinami, především z Německa a Polska nyní organizátoři ještě jednají. Mezi jednotlivými výstupy v přestávkách dojde k vyhodnocení soutěže "O bábovku Jarmarku" a "Nejzajímavější řemeslo". Dále budou pro návštěvníky festivalu připraveny další doprovodné programy, týkající se více či méně folkloru. Zhruba od dvaceti hodin proběhne večerní koncert vybrané skupiny. Večer pak jednotlivé souborové muziky zahrají nejen k poslechu ale i k tanci v pořadu "Proč bychom veselí nebyli".
Na nedělní dopoledne připravují pořadatelé společný výstup na blízkou zříceninu hradu Tolštejn. Odpoledne se rozezní tóny lidové dechové hudby v pořadu "Vyhrávala kapela". A tímto pořadem se postupně s třídenním maratónem lidových slavností rozloučíme. V podvečerních hodinách proběhne minifilmotéka videozáznamů z předchozích festivalů.

Semelkovi, Krásná Lípa

Zpěváčci Krásnolipska zazpívají také na letošním festivalu
Zpěváčci Krásnolipska zazpívají také na letošním festivalu
A jak probíhal poslední festival v roce 2004?
Nad touto významnou akcí převzal záštitu hejtman Ústeckého kraje ing. Jiří Šulc, patronaci poslanec PSP ČR ing. Vladimír Laštůvka a senátor SP ČR Josef Zoser. Celkem se festivalu zúčastnilo šestnáct folklorních souborů. Tuto poctu lidovému umění ve všech jeho podobách pro vás pořádali členové folklórního souboru Lužičan z Krásné Lípy. Město Krásná Lípa, svazek obcí Tolštejn a Folklórní sdružení ČR za finanční podpory Evropské unie, z projektu "Česká hudba 2004" MK ČR, nadačního fondu " Most naděje", MŠMT ČR a sponzorů v čele s Komerční bankou, Petobakingu z Dlouhého Dolu a Tiskem Krásná Lípa. Mediálními partnery se staly: Český rozhlas rádio Sever, rádio Krystal, rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura.
Celý kolotoč jednotlivých programů a doprovodných akcí začal v pátek dopoledním vystoupením chorvatského souboru Pémijáci pro rumburské školáčky. Tito potomci českých vystěhovalců v Chorvatsku, tvořící tamní českou menšinu, nejen že uchovávají český folklor, ale nacvičují a chorvatský a ještě účinkují v divadelním kroužku Cobydup, se kterým se předvedli publiku v Městském divadle Varnsdorf v rámci II.MFF TP. V krásnolipském Kulturním domě mezitím proběhlo slavnostní zahájení festivalu, po kterém začal program "Učitel a žák" věnovaný 200. výročí narození Františka Sušila, 150. výročí narození Leoše Janáčka a 10-ti letému výročí začátku spolupráce s ing. Pavla Malíka se souborem Lužičan. K danému tématu se představili pořádající FS Lužičan, VSPT Rusava z Bystřice pod Hostýnem, sopránistka Vanda Březinová s klavírním doprovodem Heleny Doudové a žákyně LŠU Rumburk. Pořadem provázel pan Karel Jarolímek.
V sobotu dopoledne ukázaly své umění soubory Rusava (Bystřice p. H.), Vonica (Zlín) a Kalina (Babice) na Lužickém náměstí v Rumburku. V Krásné Lípě mezitím začal pořad "Děti a hudba", který se kvůli dešťové přeháňce přesunul do místního Kulturního domu a předvedly se v něm DFS Žerotínek (Stážnice), Šáteček (Nymburk), dále pak Nisanka (Jablonec n. N.), Pémijáci (HR) a finalisté regionálního kola dětské pěvecké soutěže Zpěváček.
Krojovaný průvod městem plánovaný na půl druhou se mírně opozdil opět díky krátké přeháňce, ale poté mohl nádherně zaplnit ulici od náměstí až za Kulturní dům. Po představení pořádajících, partnerů, sponzorů a pozdravení čestných hostů zahájil moderátor Jaroslav Stibor hlavní program " Hudba nezná hranic", v němž krásnolipské náměstí roztančily a rozezpívaly soubory: Rusava (Bystřice p. H.), Čtyřlístek (Nové Strašecí), Vonica (Zlín), Týnečáci (Velký Týnec), Schirgischwalde (SRN) a Pémijáci (HR), po kterých následovala opět netradiční přeháňka a vyhodnocení soutěže "Bábovka jarmarku", ve které svým příspěvkem vyhrálo zcela zaslouženě mladé osazenstvo souboru Rusava. Poté v programu pokračovali Lužičtí Srbové (SRN), Kalina (Babice), Macierzanka (PL) a Žerotín (Strážnice). Souběžně s hlavním programem potěšily svým vystoupením nadšené diváky v areálu místního domova důchodců děti ze Žerotínku, Šátečku, Malé Nisanky s "dospěláky" z Nisanky. Týnečáci okouzlili svým hanácko-čuháckým temperamentem při vystoupení v přilehlých Doubicích.
Celý sobotní program se uskutečnil jako součást krásnolipského staročeského jarmarku, kde své dovednosti a následné výrobky předváděli a prodávali řemeslníci z celých Čech. Návštěvníci mohli také během tří festivalových dní navštívit výstavu obrazů malíře a grafika Michala Nováka a nové galerii Národního parku Českého Švýcarska na náměstí a fotografickou výstavu z činnosti nadačního fondu "Most naděje" v Kulturním domě. Večer se již diváci a účinkující bavili v areálu Hauserka u základní školy při volných vystoupeních souborů a souborových muzik.
V nedělním dopoledni jsme účinkujícím nabídli výlet na zříceninu hradu Tolštejn. Po slavnostním ukončení festivalu v Kulturním domě Krásné Lípy se s diváky rozloučili místní DFS Křiničánek a FS Týnečáci. Jako bonbónek na závěr si organizátoři pro návštěvníky festivalu připravili vystoupení Tanečního orchestru Klause Klinera z Rumburka. Pořadem provázel Martin Růžička.

II. Mezinárodní folklórní festival Tolštejnského panství bych si dovolil zhodnotit, podle ohlasů diváků, účinkujících i organizátorů, za velmi povedený, i když stále je co zlepšovat, doufám, že další ročníky budou i nadále obohacovat krásou národního dědictví a přinášet nové zážitky. Do budoucna přeji festivalu, co nejméně těžkostí a lidí s nekalými úmysly a co nejvíce sluníčka a minimálně tolik spokojených diváků jako doposud. Doufám, že se opět za dva roky, tedy v roce 2006 na tomto folklórním svátku na severu Čech setkáme.
Petr Semelka, ředitel festivalu
Soubor Rusava na festivalu 2004
Soubor Rusava na festivalu 2004
Soubor Čtyřlístek na II. MFF TP v roce 2004
Soubor Čtyřlístek na II. MFF TP v roce 2004

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.03.2006 v 23:47 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Etnografický region
Etnografický subregion
Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba